Na początku czerwca Winicjatywa zorganizowała spotkanie z przedstawicielami Consorzio Tutela Lugana DOC oraz degustację kilkunastu win z regionu. W brawurowy sposób wydarzenie poprowadził redaktor Tomasz Prange-Barczyński, dzielnie wspierany przez redaktora Wojciecha Bońkowskiego, który tłumaczył symultanicznie przedstawiciela Consorzio.

Lugana to apelacja DOC rozpościerająca się na południu Jeziora Garda, powstała w 1967 roku. Zajmuje powierzchnię zaledwie 1 tysiąca hektarów. Dzięki mikroklimatowi, glebie oraz szczepowi Turbiana powstają wina lekkie, świeże, aromatyczne i mineralne. Niektóre z nich, jak Riserva, która musi dojrzewać min 24 miesiące w tym 6 w butelce, potrafią bardzo dobrze rozwijać się z upływem czasu.

Wina z nad Gardy świetnie pasują do takich potraw jak: burrata, linguine z mięsem krabów, risotto milanese, dania kuchni kantońskiej oraz potrawy z awokado.

Naszą uwagę zwróciły dwie Riservy: Zenato Lugana DOC Riserva Sergio Zenato 2016 oraz Ca’ dei Frati Lugana DOC Riserva Brolettino 2012. Zenato ma kwiatowo-cytrusowy nos z nutami owoców egzotycznych; usta pełne, zbalansowane z elegancką mineralnością. Ca’ dei Frati ma nos bardziej owocowy – dojrzałe brzoskwinie i jabłka z nutą apteczno- ziołową; usta pełne, całkiem długi finisz.

fullsizeoutput_122fBrolettino-2017-1

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *